Etiketler

, , , ,

Bu makalemizde Blend üzerinde Combine işlemlerini inceliyor olacağız.

Peki nedir bu Combine?
Kısaca bahsetmek gerekirse şekiller(path) üzerinde yapmış olduğumuz tüm ekleme, çıkarma işlemlerine combine adı verilmektedir. Kısmen ihtiyaca göre, vektörel olarak istediğimiz şekli çıkarmak için birden fazla çizimi birleştirmek üzere combine araçlarına başvururuz.(Özellikle vektörel çizim export eden programları örnek verebiliriz)Böylelikle default olarak elde edemediğimiz çizimleri şekillerin birbirleri ile etkileşiminden yararlanıp, farklı görünümler elde edebiliriz.İlk olarak Blend üzerinde combine araçlarına nasıl erişebileceğimize ve kaç adet combine aracı olduğuna bakalım.

Aşağıdaki resimde Blend üzerinde Combine araçlarına nasıl erişebileceğimiz görebiliriz. Bu aşamada şunu da hatırlatmakta fayda olacaktır. Birden çok çizim kullanacağımızdan ötürü son seçilen şekil üzerinden combine işlemi gerçekleşecektir.(Aşağıdaki şekilin yanı sıra çizimlere sağ tıklayarak da Combine seçeneklerine ulaşabiliriz.)


Blend Üzerinde Combine Araçlarına Ulaşma

Şimdi bu combine araçlarını tek tek örneklerle inceleyelim.

Unite

Adından da anlaşılacağı gibi birden fazla şekli birleştirmek için kullanılır. Baz aldığımız iki veya daha fazla çizimi seçerek Combine/Unite yolu ile birleştirme işlemini uygulayabiliriz. Aşağıdaki örneğimizi inceleyerek görsel olarak bu işlemin nasıl gerçekleştiğine bakalım.

                         

                                                         Unite İşlem Akışı        

Burada farkettiysek Unite öncesi iki farklı şeklimizde iki farklı renk kullanmıştık. Ancak Unite işlemini daireye uyguladığımızdan dolayı dairenin rengini alarak birleştirme işlemi gerçekleşti.

Divide

Divide aracı da birleştirme işlemi yapmasına karşın ana hatları koruyarak divide işlemine tabi tutar. Aşağıdaki şekilde Divide işlem akışını inceleyelim.Şekilde görüldüğü üzere divide işlemi sonucunda şekillerin Stroke propertyleri belirginleşerek anahatların ortaya çıktığını görebiliriz.


Divide İşlem Akışı

Intersect

InterSect ile birden fazla şeklin kesişen kısımlarını alabiliriz. Aşağıdaki şekildeki Intersect işlem akışını inceleyerek nasıl kullanıldığına bakalım.


Intersect İşlem Akışı

Subtract

Subtract ile seçilen şekiller arasında, subtract uygulamak istediğimiz çizim haricindeki kısımları yok eder.Aşağıdaki şekili inceleyerek ne demek istediğimize bakalım.


Subtract İşlem Akışı

Dikkat edecek olursak subtract işlemini kırmızı daireye uyguladığımızdan yeşil daire yok oldu. Aynı işlemi yeşil daireye uygulamış olsaydık yeşil hilal ile karşılaşmış olacaktık.

Exclude Overlap

Exclude Overlap , şekiller arasında üst üste gelen kısımları yok eder. Aşağıdaki şekli inceleyerek görsel olarak bakalım.


Exclude Overlap İşlem Akışı

Not: Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken birden fazla çizim arasında combine işlemine tabi tutacağınız çizime göre combine işleminin gerçekleştiğini unutmayalım!

alıntı: http://www.yusufkarakas.net/post/2010/11/03/Expression-Blend-4-ile-Combine-Islemleri-ile-Calc4b1sma.aspx

Reklamlar