Şimdi ilk olarak Visual Studio 2010 ‘ u açıyoruz ve üst menüden File > New > Project yolunu takip ediyoruz.


Karşınıza Yeni Proje penceresi gelmiş olmalı. Ben C#’a hakim olduğumdan projelerimi C# yardımı ile oluşturuyorum siz tabiki de bu aşamada VB ‘ yi tercih edebilirsiniz.

Yeni Proje Penceresinde C# altında bulunan Silverlight’ı seçiyoruz ve Silverlight Application seçeneğinin seçili olduğundan emin oluyoruz. Daha sonra projemize bir isim verebiliriz. Ben klasik olan belkide artık bıktığınız ‘MerhabaDunya’ ismini verdim 🙂

Bu işlemi tamamlayıp OK tuşuna bastığınızda Visual Studio size projenize bir web sayfası dahil etmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Bildiğiniz gibi Silverlight uygulamaları hem Web’de hem masaüstünde çalışabilmektedir fakat Web’de çalışabilmesi için dosyanızı bir web sayfası içerisinden çağırmanız gerekmektedir. Aşağıdaki şekilde de görüldüğü gibi Silverlight ilk aşamada projenizi test amaçlı bir web projesine ekleyebilmektedir. Web sitemize isim verdikten sonra ASP.NET Web Application Project seçiyoruz ve silverlight projemizi test edeceğimiz deneme web sayfasını solution’a eklemiş oluyoruz.


Gördüğünüz gibi şimdi uygulama açıldı ve MerhabaDunya ve MerhabaDunya.web isimli iki projeye sahibiz.Biz Silverlight uygulamamızı MainPage.xaml ‘ ın da bulunduğu MerhabaDunya projemizde geliştireceğiz.


MainPage.xaml dosyamızın işeriğine bakarsanız Visual Studio’nun otomatik olarak bazı kodlar oluşturduğunu göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi anasayfamız için 300′e 400 boyutlarında bir pencere , ilk referanslar ve nesnelerimizi içerisinde görüntüleyecek LayoutRoot isimli ilk Grid otomatik olarak oluşturulmuş. Şimdi yapmamız gereken tek şey LayoutRoot’un içerisinde yazımızı görüntüleyecek bir nesne oluşturmamız.Toolbox’tan TextBlock seçiyoruz ve ekranımıza sürüklüyoruz. Farkettiyseniz TextBlock hemen Grid in içerisine geldi. Grid in içerisine farklı bir Grid veya Panel koyarak öğelerimizi şekillendirebiliriz tabi ama ilk makale için sadece yazımızı görüntüleyelim. TextBlock nesnesini ekledik şimdi FontSize değerini biraz arttırarak daha görünür yapalım.


Asp.Net ‘ te olduğu gibi Silverlight’ta da bir tasarım(xaml) bir de C# kodlarımızı yazabileceğimiz(cs) dosyamız bulunmaktadır.Nesnelerimize cs dosyamız içerisinden ulaşmak istiyorsak mutlaka isim vermeliyiz.Burada TextBlock’a merhaba ismini verdik.İsim verme işlemini gerçekleştirdiğimiz için artık Text özelliğini cs dosyamızdan da ayarlayabiliriz.Şimdi web sitemizde projemizin ilk halini görüntüleyelim.

Gördüğünüz gibi Merhaba Dünya isimli aspx sayfamız açıldı.TextBlock objemizi oluştururken farklı bir text atamamıza rağmen cs dosyasından erişip yazıyı değiştirdik ve son hali görüntülendi.

Sayfanın kaynak kodlarına bakarsanız aynı flash objesi eklenir gibi MerhabaDunya.xap dosyamızı çağıran bir silverlight objesi eklenmiş.Evet ilk yazımızı bu şekilde tamamlamış olalım.

Kaynak: http://www.mesutdag.com/silverlight/ilk-silverlight-projemiz-merhaba-dunya.html#more-86

Reklamlar