Etiketler

,

Bu soruyu cevaplamak için soruyu soranın kim olduğuna bakalım.

“Flashcılar” için Silverlight Microsft’un Flash’ıdır. Hem vektorel çizimler hem de Flash benzeri animasyonlar yaratmak için geliştirdiği bir dil ve frameworkdür.

Önerilen geliştirme platformu Expression Blend ve/veya Visual Studio‘dur, ancak sonuçta XML’e benzer bir dil ile yazılmış metin tabanlı dosya oluşturduğumuz için herhangi bir metin editörü de kullanılabilir.Yazarken XAML, bitince de XAP uzantılı dosyalar olarak kaydedilir.Microsoft .NET Framework ile uygulamaya koyduğu code-behind (geri-plan kodları) özelliğini Silverlight’ta da kullanmaktadır. Bu nedenle, arayüzü XAML dosyası olarak tutarken, arayüzdeki elemanların yaptıkları işleri belirten kodları başka bir dosyada tutmaktadır. Kullandığınız dile göre bu dosya “cs” ya da “vb” uzantıl olabilir. Geliştirme aşamasından sonda derlemede bu XAML ve cs/vb dosyası birleştirilir ve XAP olarak saklanır.Sonra bu XAP dosyalarını HTML sayfalarının içine embed ile gömeriz. Kullanıcı bilgisayarında tarayıcıda (IE, Mozilla, Chrome vb) Silverlight eklentisi kurulu ise bu içerik oynatılır. Tek başına bir web sayfası tamaman tek bir XAP dosyasından oluşabileceği gibi, basit bir HTML’in içinde sadece basit bir animasyon olarak da eklenebilir. Javascript ile dışarıyla iletişim kurabilir.

“Web tasarımcıları” için bir tasarım dilidir. Vektörel çizimlerle isterseniz Expression Blend için isterseniz daha önceden hazırladığınız çizimleri ekleyerek yeni tasarımlar oluşturabilirsiniz. HTML bilmeye gerek yoktur, daha doğrusu HTML kodlamadan çizim ve animasyon yapabileceğiniz bir ortam ve dildir.

“Bilgisayardan hiç anlamayanlar için” web sayfası hazırlama veya web sayfasına bir animasyon yaratma yollarından biridir. İçerisinde animasyon, kayan yazı, dönen resim, tıklanan buton, TV/video penceresi gibi ekran elemanlarının kolaylıkla yapılabileceği bir dil ve ortamdır. Geliştirmek için paralı yazılımlara (Expression Blend) gerek duyduğunuz, Microsoft’un bugüne kadar geliştirmede geç kaldığı ancak bu arayı çabucak kapatmak için yaptığı bir hamledir.

“Tarihe meraklı olanlar için” 2007 yılında 1. sürümü ile ortaya çıkan, daha sonra 2., 3. ve son olarak Nisan 2010′da 4. sürümünün çıktığı bir web sayfası/içeriği geliştirme dilidir. Son versiyonunda sadece Expression Blend 4.0′ın geliştirme için tek başına yeterli olduğu, Visual Studio’ya gerek duyulmayan bir dildir. Önceki versiyonlarında hem Blend hem Visual Studio’nun gerekli olduğunu biliyoruz. Ancak 4.0′da sadece Blend 4.0 yeterlidir.

kaynak: hatırlamıyorum

Silverlight Nedir?

Silverlight tek kelime ile geliştiricinin krallığıdır =) Çok değil 2006 yılında başlayan bir serüven ile günümüze kadar 4 versiyonu yayınlanan (Şu anda Silverlight 4 sürümü mevcut 2011 yılında da Silverlight 5′in release olması bekleniyor) kısa zamanda uzun yollar kat etmiş yepyeni bir Microsoft teknolojisi Silverlight.

İlk çıkışında ismi WPF-E olan Silverlight, yine bir başka Microsoft teknolojisi olan WPF isminin WPF to Everywhere olarak değiştirilmesi ile hayat buldu. Ardından Microsoft web’i yeniden yapılandırıyor (Reboot to Web) söylemleri ile geliştiriciler dünyasında kendisine epeyce bir yaşam alanı buldu. Sonrasında Adobe Flash ile karşılaştırıldı ki daha doğal bir şey olamazdı çünkü geliştiriciler yıllardır major olarak kullandıkları teknoloji olan Flash’ı bir anda bırakmak istemediler. Başlangıçta Microsoft’un Flash’ın piyasa payına göz diktiği söylentileri internet ortamlarında dolaşmaya başladı. Oysa Silverlight’ın Flash ile olan benzerliği çok fazla dikkat çekse de amaçladığı şey “Yeni Flash” olmak değil. İsterseniz yazımızın devamında Silverlight nedir sorusunda biraz daha derinlere inelim.

Silverlight‘ın en büyük özelliklerinden biri C#, Visual Basic, Java Script, Ajax, Python, Perl gibi Microsoft’un .Net platformunda desteklediği bütün dillerle birlikte entegre çalışıyor olabilmesi. Bu sayede çok fazla efora gerek kalmadan zaten hali hazırda bildiğiniz bilgiler üzerine kurulu bir teknoloji olması. Tam bu noktada Flash ile bir kıyaslamaya gitmek gerekirse Flash bizleri Action Script üzerinde tutarak sınırlı şekillerde geliştirme imkanı sunmaktadır.

Aynı şekilde Silverlight’n iddalı olduğu bir diğer konuda Vista ile gelen masaüstü deneyiminizi Web ortamına taşıması. Şimdi bu ne demek? Hepimizin bildiği gibi Microsoft Vista ile gelen DirectX desteği ile kullanıcı deneyimi görsel olarak son derece üst boyuta geçirmişti. Microsoft şimdi bu deneyimi Silverlight ile Web ortamında kullanıcılarına sunuyor ve bunların hepsini platform/browser bağımsız bir şekilde yapıyor.

Bunların yanında Microsoft artık tasarımcılar ile geliştiricilerin bir arada çalışma koşullarına da yeni bir standart getiriyor. Bunu “Extensible Application Markup Language” XAML (zamel yada zeymıl) olarak adlandırılan dili geliştirerek yapıyor. Bu sayade artık tasarım ve kod tarafları birbirleri ile bağımsız bir şekilde yürüyebiliyor.

Bütün  bu güzelliklerinin yanında Silverlight’ın en büyük eksikliğinin Tükrçe dökümantasyon eksikliği olduğunu söylemem gerekiyor. İngilizce bilmiyorsanız işiniz gerçekten çok zor ancak iyi derecede ingilizce biliyorsanız Microsoft ve tüm dünyadaki yazılım geliştiriciler internet ortamını tam anlamı ile bilgi yağmuruna tutuyorlar ki bu bilgi bombardımanın en büyük kalelerinden biri MSDN işe oradan başlamanızı tavsiye ederim.

Hepinize kolay gelsin.

kaynak: http://www.umutcankoseali.com/?cat=9

Silverlight Nedir?

Silverlight Microsoft’un 2006 yılı sonlarında WPF-E (WPF for everywhere) kod adı ile duyurduğu açık kaynak kodlu yeni bir web teknolojisidir. Silverlight 1.0 kararlı sürümü 2007 Eylül ayında duyurulurken, 2008 Mart ayında Silverlight 1.1 sürümü 2.1 beta olarak duyuruldu ve Haziran ayında Silverlight 2 beta 2 sürümü, 15 Ekim 2008de Silverlight 2.0 kararlı sürümü ve 12 Temmuz 2009 tarihinde de Silverlight 3 ile bilgisayarlarımızı süsledi 🙂

devamı için tıklayınız

Reklamlar